A munkaviszony létrejötte és a munkaszerződés
Célunk ezzel az, hogy egy helyen megtalálható legyen minden olyan hatályos információ, amely mind a munkavállaló, mind a munkáltató számára fontos tartalommal bír.
Sorozatunkban elsőként a munkaviszony létrejöttének és a munkaszerződés megkötésének szabályait tekintjük át.
A munkaviszony alanyai
A munkajogi szabályokat a 2012. évi I. törvény – a munka törvénykönyvéről (továbbiakban: Mt.) tartalmazza, amely magában foglalja e cikknek a témáját is, a munkaviszonyt és a munkaszerződést.
Először is tisztázzuk azt, hogy kik lesznek a munkaviszony alanyai, azaz kik kötik meg a munkaszerződést. A munkaviszony alanyai nem más, mint a munkáltató és a munkavállaló. A munkáltató lesz az, aki a munkaszerződés alapján a munkavállalót foglalkoztatja, míg a munkavállaló, aki a munkaszerződés alapján a munkát elvégzi. A munkavállaló esetében külön kitétel, hogy 16. életévét betöltött személynek kell lennie. Ez alól azonban az Mt. két kivételt enged, vagyis az iskolai szünet alatt munkát végezhet az a 15. életévét betöltött tanuló, aki nappali rendszerű képzés keretében folytatja tanulmányait; illetve a gyámhatóság engedélye alapján foglalkoztatható az a 16. évet be nem töltött személy is, aki jogszabályban meghatározott kulturális, művészeti, sport-, hirdetési tevékenységet folytat.
Miután megismertük a feleket, és a rájuk vonatkozó előírásokat, tekintsük át a munkaszerződésre vonatkozó szabályokat!
A munkaszerződés
Ha figyelmesen végig olvastuk az eddigieket, akkor látható, hogy a munkaviszony a munkaszerződés megkötésével jön létre. Mint azt a fentiekben már írtam is, a munkavállaló kötelezettsége, hogy a munkáltató irányítása szerint végezze el a munkáját, míg a munkáltatóé, hogy a munkavállalót foglalkoztassa, és számára munkabért fizessen. A munkaszerződést minden esetben írásba kell foglalni. Amennyiben ezt a felek elmulasztják, annak érvénytelenségére kizárólag a munkavállaló hivatkozhat. A jogszabály azonban egy időbeli korlátot alkalmaz, amikor kiköti, hogy a munkába lépést követő 30 napon belül van rá módja, ezt követően jogérvényesítésre lehetősége már nincs.
A munkaszerződésnek kötelezően magában kell foglalnia az alábbi tartalmi elemeket:
· a felek megnevezése (munkavállaló és munkáltató), neve, valamint a munkaviszonyból származó lényeges adataik (pl. állandó lakcím, székhely, bankszámlaszám stb.);
· személyi alapbér;
· munkakör megnevezése;
· a munkaviszony tartalma (ennek hiányában a munkaviszony határozatlan időre jön létre);
· munkavállaló munkavégzésének helye (ennek hiányában a munkahely az lesz, ahol a munkavállaló munkáját szokás szerint végzi).
A munkáltató a munkaviszony kezdetétől számított 15 napon belül köteles írásban tájékoztatni a munkavállalót az alábbiakról:
· napi munkaidő mértéke;
· alapbéren túli munkabér és egyéb juttatások;
· a munkabérről való elszámolás módja, a munkabérfizetés gyakorisága, a kifizetés napja;
· a munkakörbe tartozó feladatok;
· a szabadság mértéke, számítási módja és kiadása;
· a munkáltatóra és a munkavállalóra irányadó felmondási idő megállapításának szabályai;
· a munkáltató kollektív szerződés hatálya alá tartozik-e;
· ki a munkáltatói jogkör gyakorlója.
A tájékoztatási kötelezettség alól mentesül a munkáltató, amennyiben a munkaszerződés alapján a munkaviszony tartalma az 1 hónapot, vagy a munkaidő a heti 8 órát nem haladja meg.
Külön tájékoztatási kötelezettség terheli a munkáltatót a 15 napot meghaladó külföldön történő munkavégzés esetén. A munkavállalót legkésőbb a külföldre való kiutazást megelőző 7 nappal írásban kell tájékoztatnia:
· a külföldi munkavégzés helyéről, tartalmáról;
· a pénzbeli és a természetbeni juttatásokról;
· a díjazás és az egyéb juttatás pénzneméről;
· a hazatérésre irányadó szabályokról.
A munkaviszony kezdete
Végül tisztáznunk kell, hogy mikorra tehető a munkaviszony kezdete. Az Mt. alapján a munkaviszony kezdetének napját a munkaszerződésben meg kell határozni. Amennyiben ez nem történik meg, akkor a munkaviszony kezdete a munkaszerződés megkötését követő nap lesz.
Fontos még megjegyezni, hogy a munkaszerződés megkötése és a munkaviszony kezdetének napja közötti időszakban a felek nem tanúsíthatnak olyan magatartást, amely meghiúsítaná a munkaviszony létrejöttét. Valamint tudnunk kell azt is, hogy ezen időtartam alatt a munkaszerződéstől bármelyik fél elállhat abban az esetben, ha a körülményeiben olyan lényeges változás következett be, ami a munkaviszony teljesítését lehetetlenné tenné vagy aránytalan sérelemmel járna.
Cikkünkben tehát áttekintettük a munkaviszony és a munkaszerződés leglényegesebb alapvető szabályait, amelyeket mind a munkáltató, mind a munkavállaló számára érdemes ismerni, amennyiben munkaviszony létesítésére kerül a sor. Természetesen vannak kivételek, és egyéb részletszabályok, de úgy gondolom, itt, ezen a helyen bőven elég, ha a főbb pontok ismertetésre kerülnek.
Amennyiben a bejegyzéssel kapcsolatban bárkinek kérdése, meglátása, hozzáfűzni valója van, kommentben várjuk azokat!